Home » Newsy » Kiedy przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować.

Na pracy duża część z nas spędza dużą część życia, niekiedy może to nawet być kilkanaście na dzień. Z takich też powodów to, jak się tam czujemy w dużym stopniu się odbija na innych sprawach, odpoczynku czy relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Ciągłe napięcie i stres bardzo negatywnie wpływają także na zdrowie pracownika.
W momencie gdy sytuacja staje się nie do zniesienia, to może najwyższa pora zastanowić się nad zmianami, czasami trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Po pierwsze należy wiedzieć, czy kłopoty sprawia szef, u którego się pracuje, czy jednak co robi się w pracy. W pierwszej sytuacji można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadały warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wynagrodzenie.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, czym się zajmuje, to wtedy ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takim przypadku pracownik nie widzi żadnych pozytywów, zaczyna brakować jakiejkolwiek motywacji do dalszego rozwoju i planowania swojej przyszłości zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację w wielu przypadkach wystarczy poszukać innej firmy, żeby sytuacja uległa zmianie. Drugi przypadek wiąże się z przekwalifikowaniem, które jednak nie oznacza wcale, że trzeba będzie wszystko zacząć od nowa, a zdobyte umiejętności stają się zbędne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bywają bardzo pomocne w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawy części pracowników może budzić czas, jaki będzie potrzebny do pełnej zmiany dotychczasowego zawodu. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł, sporo zależy bowiem od tego, jakie się ma plany na przyszłość. w bardziej specjalistycznych zawodach może być nawet potrzebne parę lat do uzyskania biegłości, lecz w dużej części przypadków może wystarczyć parę miesięcy.
Ważnym aspektem jest też to, kto będzie pomagał podczas ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy samemu się tym zająć, czy jednak skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Zastanowić się można nad spotkaniem z zawodowym doradcą, niejednokrotnie także na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość konsultacji zawodowych.