Home » Newsy » Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie miesiące to naprawdę dobra sytuacja na pracowniczych rynkach – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. Pod koniec 2016 roku wyniosło 8,2 procenta, a spadki zanotowano aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem dobrych pracowników.

Na pewno taka sytuacja występuje w branżach technologicznych, tam już od paru lat ludzie mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Jednak taka sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, również w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja jest bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, ale także dla całości gospodarki, którą będzie rozruszał wzrost pensji. Oprócz tego duże znaczenie zaczynają mieć dodatkowe benefity, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karty sportowe, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiety ubezpieczeniowe dla całej rodziny.

Co ważne, tendencje w naszym kraju są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany regularny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w bieżącym roku liczba ludzi bez stałej pracy może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom licznych osób, technologiczny rozwój i zwiększająca się automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na ilość bezrobotnych. Takie hasła można usłyszeć już od XIX wieku, a nadal pomimo pojawienia się wielkiej liczby maszyn i urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują znikanie niektórych zawodów i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.