Home » Newsy » Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to coraz lepsza sytuacja na pracowniczych rynkach – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najniższy poziom od 1991 roku. W październiku wynosiło około ośmiu procent, a spadki były widoczne aż w 14 województwach. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno sytuacja tego typu jest widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od kilku lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Lecz bardzo podoba sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w zupełnie nowych branżach, również w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Taka sytuacja może być bardzo korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz i dla naszej gospodarki, którą może napędzić wzrost wypłat. Poza tym coraz większe znaczenie mają różne dodatki, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich między innymi karnety do obiektów sportowych, opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w tym roku liczba osób nie mających zatrudnienia może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Najważniejszą przyczyną tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew opiniom licznych osób, technologiczny postęp i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na stopę bezrobocia. Takie hasła można usłyszeć już od dwustu lat, a cały czas pomimo wymyślenia ogromnej ilości najróżniejszych maszyn ludzie nadal są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne mogą spowodować wymieranie niektórych profesji i powstawanie innych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny w swój rozwój i nie obawiać się zmian.